Over the hills and far away

Góra, dół, góra, dół, dwa skręty w lewo, jeden w prawo, znowu w dół, później w górę, kolejny zakręt, kolejne wzniesienie… I tak przez trzy godziny, jeszcze dalej na Północ – do Pai.

Pai – stolica luzu i wolności. Mekka hipisów i handlarzy opium. Oczywiście nieoficjalnie. Handel narkotykami jest w Tajlandii bardzo surowo karany – turyści niemałą grzywną, a „lokalsi” ciężkim więzieniem; w skrajnych przypadkach nawet karą śmierci. Niemniej nie przeszkadza to mieszkańcom okolicznych mieścin wyjść z propozycją zakupu. Grzecznie dziękuję.

Chodzę, podpatruję, przyglądam się ludziom, a oni mnie. Jeżdżę też skuterem – to najłatwiejszy sposób na przemieszczanie się w Tajlandii, a zarazem jedyna szansa na swobodne podróżowanie i wyjście poza utarte szlaki. Niestety nie dosypiam – mieszkańcy mojego hostelu mają ogromną potrzebę imprezowania, tuż pod moimi oknami. Dopiero trzecia prośba łaknących snu współlokatorów skutkuje. Dzisiaj wracam do Chiang Mai i myślę co dalej.

***

Up and down, up and down, two turns left, one to the right, down again, then up, another turn, another hill… Further to the North –  to Pai.

Pai – the capital of latitude and freedom. Mecca for hippies and opium dealers. Unofficially, of course. Drug dealing is severely punished in Thailand – tourists get fines, and locals go to jail; in extreme cases, even are sentenced to death. However, this does not prevent the villagers from purchase proposals. I refuse politely.

I walk, I watch, I look at the people and they look at me. I ride a scooter –  that is the easiest way to get around Thailand, and also the only chance to go beyond the beaten track. I don’t sleep well – my hostel residents have a huge need for partying, just next to my windows. Today I’m gonig back to Chiang Mai and I’ll think what to do next.

_ATE2771

_ATE2783

_ATE2791

_ATE2807

_ATE2814

_ATE2798

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s