A lost paradise

Życie w Myanmarze toczy się zdecydowanie wolniej. Również i dla mnie. Bez zasięgu i z ograniczonym dostępem do internetu mam mnóstwo czasu na wszystko. Niespiesznie jem śniadanie, bez stresu negocjuję ceny, długo rozmawiam z ludźmi. Mam wrażenie, że poruszam się wbrew wszelkiej grawitacji.

Do Hsipaw „toczę się” osiem godzin pociągiem. Zostaję parę dni – idę w góry, w nieznane, bez przewodnika. Ostatnie godziny przed dalszą podróżą spędzam na leżaku, popijając na zmianę to kawę, to sok. Gospodyni co chwila donosi przekąski z przydomowego ogródka. Gdzieś nieopodal beztrosko bawią się dzieci. Jednym słowem: raj. Jedynie z pozoru. Zaledwie parędziesiąt kilometrów dalej toczy się wojna. Myanmar wciąż walczy o swoją stabilność. Birmańczycy „z krwi i kości” stanowią sześćdziesiąt procent ludności tego kraju. Resztę dopełniają mniejszości etniczne – każda z własnym językiem i tradycją. Myanmar to mieszanka kilkunastu narodowości i kultur.

Próbuję dociec z kim i o co ta wojna. Słyszę sprzeczne informacje – raz winni są Chińczycy, innym razem miejscowi. Nikt nie chce za wiele powiedzieć. Nikt też nie rozwleka się nad obecną sytuacją. Jedno wiem na pewno: obcokrajowcom wstęp wzbroniony.

***

Life in Myanmar goes much slower. Also for me. With very limited internet access and no network, I have plenty of time for everything. I eat breakfast in no hurry, negotiate prices freely, talk with people long hours. I feel that I move against all gravity.

I stay in Hsipaw for a couple of days. They pass lazily on drinking coffee and fruit shakes. I doze off in a garden; somewhere around children play happily. In one word: paradise. Only on the surface. Several kilometers away there’s war. Myanmar is still struggling with some conflicts. I’m trying to find out who fights againts who and why. I can hear contradictory information – once the Chinese are guilty, some other time the locals. Nobody wants to say too much. No one discusses the current situation. There’s only one thing I know for sure: foreigners are not allowed.

_ATE3618 _ATE3638 _ATE3639 _ATE3640 _ATE3645 _ATE3654 _ATE3655 _ATE3667 _ATE3708

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s