Black&White

Odległość to pojęcie względne. Chociaż można zmierzyć ją w kilometrach, prawdziwą jej wartość stanowią godziny spędzone w środkach lokomocji. Subiektywnie czas najszybciej płynie w pociągach, najdłużej w maleńkich, rozklekotanych autobusach, które przy każdej dziurze „brzmią” jakby to miała być ich ostatnia podróż. W nich minuty ciągną się jak stara, przeżuta guma.

Muszę wrócić do Hanoi. Czeka tam na mnie paszport. Ten właściwy, jeden jedyny, który pozwoli swobodnie podróżować dalej. Logiczny plan kierowałby na wchód Laosu i stamtąd do stolicy Wietnamu. Niemniej podróż przez Tajlandię wydaje się być krótsza. Znajomy krajobraz i myśl o świeżym, słodkim ananasie zerują kilometry na liczniku. Na wschód, przez zachód, na północ przez południe. Za dwa tygodnie dotrę do celu. Tymczasem zataczam koło i ląduję w Chiang Rai.

***

Distance is relative. Although it can be measured in kilometers, its real value are the hours spent in the means of transportation. Subjectively, time flies the fastest in trains, while the slowest in tiny, rickety buses that ‘sound’ as if it was their last journey ever.

I have to get back to Hanoi. My passport is waiting there – this one and only which allows to travel freely. Logical plan would direct me to the east of Laos, and from there to the capital of Vietnam. Nevertheless, journey through Thailand seems to be shorter. The familiar landscape and the thought of fresh, sweet pineapple immediately reset kilometers on the meter. To the east, by the west, to the north by the south. In any case, in two weeks I will get to my final destination. Meanwhile, I make the loop and land in Chiang Rai.

_ATE5144

_ATE5145

_ATE5150

_ATE5168

_ATE5178

_ATE5184

_ATE5188

_ATE5198

_ATE5204

_ATE5205

_ATE5207

_ATE5218

_ATE5222

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s