Inferno

Kolejny tydzień rozpoczynam w środku nocy. Śniadanie jem z kierowcami tirów, którzy tak jak ja chcą wyruszyć przed porannym korkiem. Sok pomarańczowy, kawa z automatu, dwa tosty i w drogę! Recepcjonistka z motelu nie podziela mojego entuzjazmu.

Od Doliny Śmierci dzieli mnie trzysta dziewięćdziesiąt sześć kilometrów i trzydzieści stopni Celsjusza. Po drodze zrzucam kilka warstw. W sumie pięć. Około południa słońce wznosi się wysoko nad horyzontem. Powietrze zaczyna tańczyć nad asfaltem. Ogarnia mnie senność. Robię krótki przystanek na colę i drzemkę. Nie mogę jednak zmrużyć oka. Cukier i kofeina działają zaskakująco szybko. Kontynuuję podróż. Po prawo nic, po lewo nikogo. Piach, pył, góra, dół. Więcej piachu. Szary pas jezdni ciągnie się aż po horyzont. Dookoła jest pusto i cicho. Jedynie przydrożne skrzynki pocztowe zdradzają, że świat jeszcze się nie skończył. Że ktoś musi zapłacić rachunki. Odpisać na listy.

***

The next week I start in the middle of the night. I eat breakfast with truck drivers who, like me, want to set off before the morning traffic. Orange juice, coffee, two toasts and… off I go! The receptionist from the motel does not share my enthusiasm.

I am three hundred ninety-six kilometers and thirty Celsius degree away from The Death Valley. On the way there I take off several layers. Five to be precise. Around noon the sun is high above the horizon. The air starts to dance over the asphalt. I feel drowsy, so I pull over to drink coke and take a nap. I cannot sleep a wink. Sugar and caffeine work surprisingly quickly. I continue to drive. There is nothing on the right. There is no one on the left. Just: dirt, dust, hills and valleys. All is still. All is silent. Only roadside mailboxes remind that the world is not over yet. That there are people there. They have bills to pay and mails to answer.

_ate9892

_ate9893

_ate9902

_ate9903

_ate9905

_ate9908

_ate9913

_ate9917

_ate9918

_ate9933

_ate9944

_ate9946

Advertisements

2 thoughts on “Inferno

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s