Seek and ye shall (not) find

W Palm Springs jestem tylko przejazdem. Mam dwa cele – odwiedzić Muzeum Architektury oraz znaleźć dom Franka Sinatry. Ani jednego, ani drugiego nie udaje mi się zrealizować.

Mój GPS myli Muzeum Architektury z Muzeum Sztuki, a przemiły recepcjonista przekonuje, że w całym mieście nie znajdę lepszej wystawy niż w „jego” muzeum. Uspokaja to moje turystyczne sumienie i po trzydziestu minutach pogawędki oraz kolejnych dwudziestu oprowadzania, podejmuję próbę odnalezienia domu Franka. Bezskutecznie. Na ulicach pustki. Nie pomaga mapa w ręku. Na nic zdają się aplikacje w telefonie. Budynek chowa się przed wzrokiem nieproszonych gości (i tych, którzy nie chcieli zapłacić osiemdziesięciu pięciu dolarów za przewodnika). Po prawie godzinie poszukiwań, poddaję się i – z nie do końca zrozumiałym poczuciem spełnienia – ruszam autostradą w kierunku Los Angeles.

***

I am just passing through Palm Springs. There are only two places I want to visit: Museum of Architecture and the house of Frank Sinatra. I fail miserably. At both.

First, my GPS confuses Museum of Architecture with Museum of Art. However, a super nice resepcionist convinces me that the exhibition ‘his’ museum offers is much better than the one I intended to see. It calms down my tourist conscience and, after thirty minutes of small talk and another twenty of a guided tour, I am ready to find Frank’s house. Needless to say, unsuccessfully.

There is no one on the streets. My phone apps are useless. The map I have does not help. The building is hiding from the eyes of unwanted visitors (and those who do not want to pay eighty-five dollars for a guide). After nearly an hour of searching, I give up and – with strange sense of fulfillment – I hit the road to Los Angeles.

_ate0015

_ate0016

_ate0017

_ate0018

_ate0019

_ate0020

_ate0021

_ate0039

_ate0040

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s