Fish, chips and cream tea

Cztery miesiące w Anglii. Pod stosem papierów, referencji i niezliczonej ilości formularzy, nie wiem kiedy minęły. Miało być prosto. Miało być na chwilę. Dzisiaj trzymam w ręku dwadzieścia siedem stron kontraktu na roczny wynajem mieszkania i z niedowierzaniem przechadzam się po jego jasnych dywanach.

Oswajam na nowo kraj, w którym już kiedyś dane było mi mieszkać. Inaczej go zapamiętałam. Otwarcie konta zajmuje dwa miesiące. Odpowiedź na maila czternaście godzin. „Francuskie” z serem i cebulą nie smakują tak jak kiedyś. Nie ma też frytek z sosem curry na każdym rogu. Jest za to smażona na głębokim tłuszczu ryba i silne postanowienie, żeby nie odkurzać zanadto wspomnień.

Jednak w obliczu nadchodzącego lata wszelkie niedogodności blakną. Po zeszłorocznym doświadczeniu deszczowych fiordów, każda temperatura powyżej dwudziestu stopni przyspiesza bicie serca. Na ołtarzu nowego sezonu składam dwie nowe sukienki. Palę zimową czapkę, po cichu licząc, że zima już nigdy nie zawita.

***

Four months in England. Under piles of papers, zillion references and numerous application forms, I do not realise how quickly the time has passed. It was supposed to be temporary. It was supposed to be easy. Today I hold twenty-seven pages of the tenancy agreement and walk on the white carpets in my new flat.

I re-accustom to the country where I once lived. I remember it differently though. Now it takes two months to open a bank account and fourteen hours to answer any email. Cheese and onion pastry does not taste like it used to. Curry chips are almost non-existent. Unlike deep fried fish and cream tea. Same old, same old…

Yet, having summer on the horizon accelerates heart beat. After last year’s rainy Norwegian fiords any temperature over twenty degrees Celsius seems tropical. To make sure the cold weather never comes back, I burn my winter hat and make a sacrifice of two new dresses. Touch wood. Fingers crossed. Two magpies and spit over the left shoulder.

_ATE0765

_ATE0766

_ATE0819

_ATE0823

_ATE0837

_ATE0838jpg

_ATE0850jpg

_ATE0851

_ATE0853

_ATE0856

_ATE0929

_ATE0971

_ATE0963

_ATE0974

_ATE0979

_ATE0999

_ATE0996

_ATE0980

_ATE1175

_ATE1177

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s